Forum SP-DMR

Pełna wersja: GD-77
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Ciekawy radiotelefon dwupasmowy VHF/UHF pozwalający pracować analogowo i w systemie komunikacji cyfrowej DMR. Atrakcyjność jego jest to, że obecnie można go kupić w cenie ok 300 zł (80 $).

[attachment=11]

Dostępne funkcje ustawień:
Kod:
Programmable CTSS/DCS
Squelch
Buy Lock
TOT
VOX
Encrypt
Password Lock
Radio ID
Scan
Up t0 250 zones
Busy Lock
Message
Contact
Emergency Alarm
Zestaw zawiera:
Kod:
GD-77 DMR Digital Radio
Dual Band High Gain Antena
Zaczep na paske
Ładowarka biurowa
Bateria
Instrukcja ang.
Kabel do programowania + CD oprogramowanie

Można zamówić zestaw 2 egzemplarzy w cenie 159 $:
https://www.radioddity.com/radioddity-gd-77-dual-band-dual-time-slot-digital-two-way-radio-walkie-talkie-dmr-compatible-with-motrobo-tier-1-tier-2-programming-cable-937.html#

oraz opis: http://members.optuszoo.com.au/jason.rei...Review.htm
Warto sprawdzić czy nasza ładowarka do GD-77 nie ładuje za wysokim napięciem nasze akumulatory w GD-77 co wpłynie na ich żywotność. Okazuje sie że niektóre modele ladowarki mają za wysokie napięcie ładowania 8.57 V. Musimy otworzyć naszą ładowarke i zmierzyć napięcie ładowania w punkcie "A" jeśli jest one wyższe niż 8.4 V warto skorzystać z opisów prostej modyfikacji dokładając opornik 390 kOm jak na wskazanej poniżej fotogafii i zmierzyć ponownie napięcie:

[attachment=12]

Moja ładowarka wymagała poprawki bo miała napięcie 8.58 V. Po założeniu opornika napiecie spadło do 8.39 V. Typowy czas ładowania akumulatorów GD-77 wynosi ok 5 godzin, jeśli więc dioda zielona w ładowarce zapali się dużo szybciej tzn że nasza ładowarka ładauje napięciem wyższym niż to powinno być.

Źródło informacji:

http://www.qsl.net/dl4yhf/RT3/index.html...on_Charger

http://www.dl4no.de/thema/gd-77.htm
Modyfikacja mikrofonu BAOFENG UV5-R w celu eliminacji efektu "motorowki" na DMR. Wystarczy dolutować dławik 10 mikroH
Efekt "motorowki" z tym mikofonem bez modyfikacji wystepuje kiedy nie używa się anteny zewnetrznej. W przypadku podłaczenia anteny zewętrzenej mikrofon działa poprawnie.

Opis modyfikacji:
Cytat:Boafeng RSM
The worst of the RSMs I had on hand was (not surprisingly) a Boafeng RSM. A saving feature of the Boafeng RSM was that it used a large ground plane and ingress was mainly to the non-ground parts of the RSM.
A small modification was made to insert an 10µH choke right near the electret capsule to reduce ingress to the capsule itself.
Above is the modification. The track was cut a few mm from the bypass cap, and the gap bridged with the 10µH choke (which is soldered to both the electret and the bypass cap).
This modification almost eliminates the ‘motorboating’.
Further steps one might explore is effective RF grounded of the electret can (which has its challenges as it is usually aluminium). I will obtain some 0603 10µH multilayer chokes to try in some other RSMs.

[attachment=13]
Opis ikonek  na  wyswietlaczu

[Obrazek: mpXowpP5T1ym7oYOgG3wNmYaE?token=eyJhbGci...Oumqlhr0WQ]
Roger http://www.rogerclark.net/re-engineered-...gd-77-cps/

wypuscil nowa wersje CPS Community:

https://github.com/rogerclarkmelbourne/radioddity_gd-77_cps2.0.5/blob/master/installer/RadioddityCPS2.0.5CommunityEditionInstaller.exe

Wersja zawiera jezyk Polski i zawiera duzo poprawek ktore pomagaja ominac problemy ktore sa w firmware 3.0.6 od strony CPS

 1. Przed aktualizacją GD-77 do wersji firmware 3.0.6 należy radio zresetować do ustawień fabrycznych. Najpierw wyłącz radio a następnie trzymając jednoczesnie klawisz oznaczony w instrukcji jako <Sidekey 1> (klawisz pod PTT) oraz klawisz z klawiatury z cyfrą "1" włącz radio. Pojawi się na ekranie pytanie: "Memory Reset ?" i nacisnąć klawisz na klawiaturze z kolorem zielonym. Po zresetowaniu radia wyłączyć radio i podłączyć kabel do programowania najpierw do radia a później do komputera.
 2. Uruchomić oprogramowania w wersji CPS która jest dedykowana do waszego firmware i następnie włączyć radio. W ustawieniach CPS ustawić minimalne dane tzn w "General Setting" ustawić swój DMR ID w polu: Radio ID oraz w zakładce Channels ustawić pierwszy Channel na dowolny kanał analogowy. Zapisać takie dane do radia wybierając "Program -> Write" Po zakończeniu procesu zapisu do radia wyłączyć radio.
 3. Należy pobrać najnowszą wersje oprogramowania i firmware dla GD-77 z strony https://www.radioddity.com/radioddity_download/. http://s3.amazonaws.com/s3.image.ro/down...V2.0.5.zip
Po zainstalowaniu oprogramowania zrób aktualizacje fimrmware do wersji 3.0.6
 1. Naciśnij i trzymaj jednocześnie 2 klawisze które są pod klawiszem PTT (w instrukcji oznaczone "Side key 1, Side key 2")i włącz radio, kiedy dioda będzie się świeciła na zielono radio jest gotowe do aktualizacji.
 2. Uruchom oprogramowanie do aktualizacji firmware "Update.exe"
 3. Kliknij na "Brows" i wybierz plik do aktualizacji (plik ma rozszerzenie .sgl), na przykład: GD-77_V3.0.6.sgl
 4. Kliknij na "Download" i czekaj aż firmware będzie wgrane do radia pojawi się informacja w okienku "Update success"
 5. Wyciągniej kabel od programowania z radia, i wyłącz radio i następnie włącz ponownie radio
 6. Po wykonaniu aktualizacji firmware użyj najnowszej wersji oprogramowania do konfiguracji. Przeczytaj poniższe punkty:
  a. uruchom najnowsza wersje oprogramowania V2.0.5
  b. podłącz radio do komputera używając kabla do programowania i włącz radio
  c. skonfiguruj opcje dla radia jak w punkcie 2 ale pezed zapisem otwórz zakładkę VFO i wybierz "VFO A" przełącz Mode z Analog na Digital i wyłącz opcje: "Private Call Confirmed". Data Call Confirmed" , Emergency Alarm Ack, Dual Capacity Direct Mode i przełącz Mode na Analog to samo zrób dla VFO B . Operacja ta z VFO dla VFO w trybie Analog ma na celu wyeliminowania bug'a w firmware 3.0.6 dla VFO. Bez wyłączenia tego mogą wystąpić niekontrolowane włączenia TX. Pewnie będzie to napawione w następnym wydaniu firmware.
  d. po zbudowaniu nowego pliku dat zapisz bezpośrednio dane do radia (proszę pamiętać aby nie używać opcji READ from radio bo pojawi się komunikat "unkown error")
 7. po zapisaniu tych podstawowych rzeczy radio jest gotowe do wpisywania kontaktów importu kontaktów itp. Pamiętaj jeśli korzystasz z jakiś gotowych codeplug od kogoś zmień przed zapisem Radio ID oraz sprawdź zakładkę VFO A i B aby były ustawaione tak jak w punkcie "c" powyżej
Uwaga: Powyższe uwagi i aktualizacje wykonujesz na własne ryzyko i odpowiedzialność i wynikłe z niej konsekwencje. Mój opis jest tylko opisaną instrukcją którą wykonałem na swoim radio
Support GD-77 szukuje nam aktualizacje firmware na przyszly tydzien :-)

https://pl-pl.facebook.com/radioddity/ph...68/?type=3

Zobaczymy co nowego nam przyniesie i co zepsuje :-) (oby nie)
Dostpna jest nowa wersja CPS 2.0.5 w edycji Community dla firmware 3.0.6 ktora zwiera duzo poprawek w stosunku do wersji orginalej producenta

https://github.com/rogerclarkmelbourne/r...taller.exe


Tu sa opisane co nowego jest w jego wersji

http://www.rogerclark.net/adding-new-features-to-the-gd-77-cps/

oraz tu:

https://github.com/rogerclarkmelbourne/radioddity_gd-77_cps2.0.5
Ciekawe na

https://www.radioddity.com/radioddity_download/

nie ma jeszcze wiec Roger ma jaks wersje do testowania ?
Stron: 1 2