Forum SP-DMR
Współpraca z zarządzaniem kryzysowym - Wersja do druku

+- Forum SP-DMR (http://forum.sp-dmr.pl)
+-- Dział: Forum SP-DMR (http://forum.sp-dmr.pl/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Rozwój sieci SP-DMR (http://forum.sp-dmr.pl/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Wątek: Współpraca z zarządzaniem kryzysowym (/showthread.php?tid=3)

Strony: 1 2


Współpraca z zarządzaniem kryzysowym - sq9jti - 09 07 2014

Maciek SQ5EBM wynalazł link, którzy wrzuciłem w kilka miejsc. Może to jest sposób, aby pozyskać środki na rozwój sieci? Pogotowie, policja, straże miejskie i CZK inwestują w DMR, więc dlaczego nie skorzystać ze sposobności i spróbować pogodzić ich interesy z naszymi? Ponieważ ma to być jako backup, więc przeznaczone mogłoby być dla nas, z możliwością wsparcia ich w sytuacji klęski, zagrożenia itp.
Ja ze swojej strony deklaruję chęć pomocy Stowarzyszenia. Jedno miasto już wstępnie coś tam rozmawia, być może w niedługim czasie dojdzie do spotkania w Tarnowie ze starostwem.
Możliwości jest wiele.


RE: Współpraca z zarządzaniem kryzysowym - szron - 09 07 2014

Bardzo fajny pomysł. Jeżeli dało by się to zrobić przynajmniej trochę tak jak robią to tutaj w USA to uważałbym to za wielki sukces. Pytanie jest czy w służbach z którymi będziecie rozmawiać będą betony które niczego od 'cywili' nie będą słuchać czy znajdziecie rozsądnych ludzi którzy chętnie przynajmniej z wami porozmawiają. Mogę spokojnie zaryzykować stwierdzenie że krótkofalowcy mają znacznie większą wiedzę na temat łączności niż 90% ludzi pracujących w wszelakich służbach, pytanie czy ktoś z tych służb się do tego przyzna.


RE: Współpraca z zarządzaniem kryzysowym - sq9myx - 10 07 2014

Ja też uderzyłem do CZK. Czekam na informacje może coś z tego wyjdzie.


RE: Współpraca z zarządzaniem kryzysowym - sq9jti - 10 07 2014

Piotrek, a czy możesz coś więcej napisać? W jakiej formie, z jaką propozycją itd? O ile to oczywiście możliwe.


RE: Współpraca z zarządzaniem kryzysowym - sq9myx - 10 07 2014

Wszelkie szczegóły ujawnię jak dostanę odpowiedź z CZK lub Żywieckiego Starostwa


RE: Współpraca z zarządzaniem kryzysowym - VSS - 10 07 2014

Zarządzanie kryzysowe w Poznaniu działa w 100% na Motoroli. Znam osobę która to instaluje i zapytam czy można coś w tej materii zrobić.


RE: Współpraca z zarządzaniem kryzysowym - sq1fyz - 12 07 2014

Przepraszam ale angielskiego nie znam perfekt i nie bardzo potrafię sobie przetłumaczyć dokładnie tekst. Sad Czy byłby ktoś tak dobry i dokładnie albo przetłumaczył mi albo streścił w j.polskim??


RE: Współpraca z zarządzaniem kryzysowym - sq9jti - 13 07 2014

Cytat:ATLANTA - Szukając niezawodnej komunikacji, stanowiącej backup łączności w czasie kryzysu, odpowiedzialni za zarządzanie kryzysowe dostrzegli nowe rozwiązanie w starej technologii: radioamatorów.

"To jest po prostu kolejna droga, kolejna możliwość dla nas, byśmy byli w stanie komunikować się," powiedział Herb Schraufnagel, kapitan bezpieczeństwa publicznego z Emory University Hospital Midtown.

Emory HealthCare jest jednym z rosnącej liczby systemów szpitalnych przyjmujących do pracy radioamatorów. Administracja szpitala i urzędnicy wzięli lekcję od czasu huraganu Katrina, który to odciął kilka ośrodków medycznych z Gulf Coast od reszty świata, gdy linie naziemne i komórkowe przestały działać.

Kiedy zasilanie, telefon i internet odpadają, zasilany bateryjnie przenośny radiotelefon amatorski z anteną może zapewnić łączność z resztą świata.

"Ham radio nigdy nie zginie" powiedział Barry Thomas, Sr, entuzjasta krótkofalarstwa i pracownik w Emory University Hospital Midtown.

"Najszybszym środkiem komunikacji jest alfabet Morse'a. On (nadany przez radio - przyp. tłum.) da radę, gdy wszystko inne zawiedzie," powiedział Thomas, odnosząc się do sali wypełnionej komputerów i smartfonów.

"To ciekawe, że niektóre z technologii, które mają już 80, 90, 100 lat, są nadal istotne," powiedział John Davis, entuzjasta ham radia.

Davis mówi, że oprócz dużych huraganów także ataki terrorystyczne z 11 września 2001 roku obudziły zainteresowanie krótkofalarstwem jako narzędziem bezpieczeństwa publicznego.

Agencja Zarządzania Kryzysowego Georgii (GEMA) powołała stałą stację radioamatorską w centrum dowodzenia.

"Postrzegamy radioamatorów jako personel GEMA, personel DOT czy pracowników Georgia State Patrol", powiedział Dyrektor GEMA Charlie English. "Oni są dla nas krytycznym partnerem."

Liczba pozwoleń radiowych jest bardzo wysoka w całych Stanach Zjednoczonych (723.182, stan na kwiecień, według danych Federalnej Komisji Komunikacji (FCC)).

"Mam nadzieję, że radio amatorskie pozostanie istotne, i że możemy być źródłem wsparcia dla agencji zarządzania kryzysowego," powiedział entuzjasta Davis. "Ponieważ uważam, że to jest miejsce, gdzie radio amatorskie może błyszczeć."
Tak na szybko ;-)


RE: Współpraca z zarządzaniem kryzysowym - sq1fyz - 13 07 2014

Łukasz, dziękuję bardzo Smile powiedzcie mi jak Wy widzicie tę współpracę między nami a służbami działającymi w sieci DMR??


RE: Współpraca z zarządzaniem kryzysowym - sq9jti - 14 07 2014

Zasadniczo jedna rzecz: nie ma znaczenia, czy służba pracuje w DMR, czy w analogu. Forma jest sprawą drugorzędną. Wiadome, że prościej będzie, gdy będzie to DMR, bo coraz więcej powiatów czy UW korzysta z tego rozwiązania. I nie jest problemem, aby ogarnąć lokalizacje 70cm. Nie stanowi problemu podłączenie do repa UHF dowolnego urządzenia na VHF (odwrotnie też). Trzeba tylko zrobić to mądrze.
Ja chciałbym, aby Amatorskie Sieci Radiowe (ASR) działające niejako obok SP-DMR (jest w Poznaniu, rodzi się od jakiegoś czasu w Tarnowie) wchodziły w system RSZUW, czyli stacja sztabowa ma przydzielony kryptonim, uczestniczy w ćwiczeniach OC, itd, itp. Mimo, że to będzie być może droga przez mękę, będę chciał do takiego stanu rzeczy doprowadzić przynajmniej w Tarnowie. Co z tego wyjdzie, się okaże.