• Witaj na Forum Krótkofalowców i Radioamatorów Nowych Technologii !
  • Zarejestruj się i/lub zaloguj, aby mieć dostęp do wszystkich funkcji
  • Ekipa SP-DMR
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konfiguracja Radiotelefonu DMR
Tryby wyświetlania wątku
#1
Witajcie.

Proszę o pomoc w konfiguracji radiotelefonu, albo przynajmniej zasugerowanie, co robię źle.

Na początek sprzęt: Wouxun KG-UVN1. Pierwotnie wybór padł na TYT MD380, ale ostatecznie został Wouxun.

W uwagi na fakt, że to moje pierwsze radio DMR, a zmiana z typowo analogowego wprawia mnie w coraz większe rozczarowanie, frustrację i natłok myśli po przeanalizowaniu setek pozycji literaturowych i filmów na youtube - postanowiłem założyć nowy wątek.
Liczę też, że kiedyś trafi tu ktoś, kto tak jak ja ma podobny kłopot i znajdzie rozwiązanie.

No to zaczynamy.

Na wstępie opiszę, jak wygląda wytuacja:
1. Świeci się dioda Rx, w lewym górnym rogu widnieje ikonka z "gołą anteną", tzn. bez żadnego sygnału. Czyli tak, jakby radio odbierało, ale bez sygnału.
2. Świeci się dioda Rx, w lewym górnym rogu widnieje ikonka z silnym sygnałem, ale nic kompletnie nie słychać.

Moje QTH to Warszawa, więc najbliżej mnie jest przemiennik SR5WAD i parametry jego właśnie mam wprowadzone do radia ze strony: https://brandmeister.network/?page=repeater&id=260552 .

I jaki jest objaw takiej konfiguracji? Przez cały dzień nic nie słychać.No, prawie. Czasem usłyszę co prawda jakąś Francję (przy włączonej funkcji MONIT) , czasem jakąś naszą konwersację, ale to wszystko w ilościach homeopatycznych. Dziesiaj, tj. 14.03.2020 nie usłyszałem żadnego polskiego nadawcy. Raczej marna szansa na to, że w okolicach Warszawy, na dodatek w sobotę jest cisza w eterze przez cały dzień.

Nic nie daje zmiana na TG9, 2605 i inne (screen poniżej). W zasadzie mogę powiedzieć, że radio w DMR w zasadzie milczy.

Czy ktoś z Was ma pomysł gdzie jest błąd?

Poniżej przedstawiam zrzuty ekranu z konfiguracji Wouxuna.

   
   
   
   
 
Odpowiedz
#2
Witaj,
Powiem szczerze. Nawet nie wiedziałem o istnieniu takiego radia.
Sam miałem tylko do czynienia z Hyterą, Motorolą no i miałem okazję "pomacać" MD-380 i TYT'a.
Patrząc zmęczonym wzrokiem na twoje ustawienia, wszystko wydaje się w porządku. Na początek sugerowałbym znaleźć kogoś z radiem DMR w okolicy, nie ważne jakim, i spróbować łączności bezpośredniej. Zobaczysz, czy twój sposób programowania działa w łączności bezpośredniej. Jeśli jesteś początkujący, może to być niewielki szczegół, który udało ci się przeoczyć a okazuje się, że bez niego ani rusz. Jak już uda ci się na bezpośredniej, można z tą wiedzą próbować "ataku" na temat programowania radia do pracy z przemiennikiem.
Z doświadczenia wiem, że DMR jest bardzo czuły na zmianę częstotliwości a chińskie radia nie do końca nadają i odbierają dokładnie tam, gdzie pokazują. Może potrzeba jest poeksperymentować na początku na bezpośrednich łącznościach, aby nabyć wiedzy jaka jest różnica pomiędzy tym co pokazuje wyświetlacz a tym gdzie radio nadaje i odbiera.
Tyle ode mnie na początek. Nie chciałbym zostać odebrany jako "nie wiem ale się wypowiem" i mam nadzieję, że wzbogaciłem cię o jakąś wiedzę.
73 de SP2FRN
Sebastian

 
Odpowiedz
#3
Dziękuję Ci serdecznie za odpowiedź.

Dzisiaj oddaję radio do naprawy, bo coś ewidentnie jest nie tak - może trafiłem po prostu na wadliwy egzemplarz.

Ciekawe jest też to, że mam ustawione ID 26055 i przy włączonej funkcji MONIT słychać wszystko, natomiast gdy ją wyłączę to w głośniku jest cisza, chociaż konwersacja trwa.

W każdym razie dam znać co i jak.
 
Odpowiedz
  


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości