• Witaj na Forum Krótkofalowców i Radioamatorów Nowych Technologii !
  • Zarejestruj się i/lub zaloguj, aby mieć dostęp do wszystkich funkcji
  • Ekipa SP-DMR
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GPS/APRS DP3601
Tryby wyświetlania wątku
#1
Witam,

dla zainteresowanych, opis ustawień GPS pod APRS dla sieci Brandmeister w motoroli DP3601 (dla DM3601 takie same ustawienia).

W następujących zakładkach ustawiamy kolejno:
  • Ustawienia ogólne
    • GPS: On
  • Sieć:
    • Sieć CAI: 12
    • ID ARS radiotelefonu: 260099
  • zalecane ustawienia kanału:
    • Podłączenie trybu Miejsca IP: On
    • ARS: Przy zmianie systemu/miejsca
    • Rozszeżony GPS: Off
    • Skompresowany nagłówek danych UDP: Brak
    • Zwrotny GPS: Wybrany
    • Wywołanie danych potwierdzone: On
Przy takich ustawieniach u mnie pozycjonowanie działa i pojawia się pozycja na aprs.fi. Radiotelefon co jakiś czas łączy się z serwerem ARS, chyba coś około 1.5 min.

Pamiętać trzeba aby pod adresem https://www.dstar.su/selfcare/ ustawić SSID oraz właściwą ikonę a także tekst wyświetlany.

Do wysyłania wiadomości do sieci APRS z radia DMR nie trzeba ustawiać powyższych ustawień. Należy jedynie wysłać wiadomość w następującym formacie:
<znak odbiorcy wielkimi literami> <tekst wiadomości>
np: SP3WBY-9 Witam
Wiadomość wysyłamy pod ID 260099

Aby wysłać wiadomość do radia DMR z APRS trzeba wysłać  typową wiadomość APRS do znaku (z SSID), która jest związana z DMR ID na self-care. Radio musi być włączone na kanale z włączoną funkcją ARS by serwer nas widział. Na stronie https://www.dstar.su/selfcare/ w ustawieniach powinniśmy ustawić odpowiedni format odbierania wiadomości w tym przypadku dla motoroli dp3601 format "Motorola". Ja ogólnie rzecz biorąc mam problem z obieraniem wiadomości z sieci aprs, dociera bardzo mało wiadomości wielu wysłanych.

Analogicznie jak wyżej wysyłałem wiadomości z radia DM4600 do sieci APRS. Z odbieraniem wiadomości z sieci APRS na DM4600 (mimo braku GPS-u ale włączona funkcja ARS), podobnie jak na dp3601 z problemami.

Pozdrawiam.
 
Odpowiedz
  


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości