• Witaj na Forum Krótkofalowców i Radioamatorów Nowych Technologii !
  • Zarejestruj się i/lub zaloguj, aby mieć dostęp do wszystkich funkcji
  • Ekipa SP-DMR
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kolory w SP a roaming w sieci.
Tryby wyświetlania wątku
#1
Witam. 

Ostatnio myślałem na temat roaming-u w moim radiotelefonie. Bardzo fajna i przydatna funkcja.
Jest tylko jeden problem. Kiedy częstotliwości przemienników są identyczne roaming znajdzie silniejszy ale może uznać, że to przemiennik o nazwie innej ale QRG tej samej. I wtedy np. będąc gdzieś w centralnej Polsce wyskoczy mi np. Szczecin SR1DMR. Aby tego uniknąć wpadłem na pomysł, że jeżeli admin powstającego przemiennika wie o tym iż jego QRG jest takie samo jak innego przemiennika a jest to przemiennik następny to dobrze byłoby aby miał kolor 2, 3 itd. w zależności od jego czasu powstania i rejestracji w sieci DMR. Wtedy w czasie Roaming-u zawsze radio znajdzie właściwy odbierany przemiennik i właściwie go nazwie bo kolory mu to powiedzą. Taka moja sugestia puki sieć jest mała. Pozdrawiam Andrzej SP1WSR.

Co o tym pomyśle myślicie koledzy?
 
Odpowiedz
#2
Bardzo ciekawy pomysł Andrzeju i ma techniczne uzasadnienie, popieram!
 
Odpowiedz
#3
(16 01 2018, 10:36)SP1WSR napisał(a): Witam. 

Ostatnio myślałem na temat roaming-u w moim radiotelefonie. Bardzo fajna i przydatna funkcja.
Jest tylko jeden problem. Kiedy częstotliwości przemienników są identyczne roaming znajdzie silniejszy ale może uznać, że to przemiennik o nazwie innej ale QRG tej samej. I wtedy np. będąc gdzieś w centralnej Polsce wyskoczy mi np. Szczecin SR1DMR. Aby tego uniknąć wpadłem na pomysł, że jeżeli admin powstającego przemiennika wie o tym iż jego QRG jest takie samo jak innego przemiennika a jest to przemiennik następny to dobrze byłoby aby miał kolor 2, 3 itd. w zależności od jego czasu powstania i rejestracji w sieci DMR. Wtedy w czasie Roaming-u zawsze radio znajdzie właściwy odbierany przemiennik i właściwie go nazwie bo kolory mu to powiedzą. Taka moja sugestia puki sieć jest mała. Pozdrawiam Andrzej SP1WSR.

Co o tym pomyśle myślicie koledzy?

Ja już o tym pomyślałem i swój przemiennik zaprogramowałem z CC2 od SP2. Moim zdaniem powinno to być zrobione we wszystkich przemiennikach od samego początku. Pamiętam walkę o ctcss w temacie przemienników analogowych. Teraz tym bardziej, jeśli możliwe jest ustawienie roamingu, powinno to być dawno wprowadzone.

Jednym słowem podpisuję się pod Twoim pomysłem Andrzej.
73 de SP2FRN
Sebastian

 
Odpowiedz
#4
Wydaje mi sie ze najwiekszy sens ma CC o numerze okregu. Prosze mnie poprawic ale nie dubluja sie QRG w obrebie okregu. Mialoby to rowniez sens poniewaz istnieja talk groupy dla danych okregow.
 
Odpowiedz
#5
Mysle ze ma to sens zeby CC byl rowny nr okregu tym bardziej ze istnieja talkgrupy okregow.

Warto rozwazyc czy oddzielny CC powinien byc dla hotspotow o bardzo malym zasiegu - wlasnie po to zeby dobrze ogarnac roaming miedzy hotspotem ktory mamy np. wewnatrz budynku a zasiegiem normalnego repeatera juz na zewnatrz.
 
Odpowiedz
#6
Popieram pomysł z CC=okręg a dla hotspot zarezerwować CC14 i CC15
Marek27
 
Odpowiedz
#7
Projekt Andrzeja logicznie spójny , technicznie wykonalny ,  praktyczny???... bez najmniejszego znaczenia dla usługi roamingu, poza....."napisem na wyświetlaczu" .
Co do "kolorowania" to warto spojrzeć na dmr-ową mapę europy dlaczego tylko sporadycznie spotkamy CC inne niż 1, i zastanowić się zanim zaczniecie szatkować system na kolorowe kawałki.
Przykład, DMR+ (polska) tak postąpił i skutecznie wyeliminował cześć posiadaczy hotspotów z BLUEDV z sieci  z powodu stosowania kolorowanki okręgowej, co uważam za działanie niezrozumiałe.... może kiedyś to ktoś naprawi, ale próbkę już mamy....

http://www.cqdmrmap.com/

CC ma inną ważniejszą funkcjonalność ale to temat na inny wątek, pozdrawiam z dobrym słowem Smile
Bogdan SQ9DDL
 
Odpowiedz
#8
(15 02 2018, 19:33)SQ9DDL napisał(a): Projekt Andrzeja logicznie spójny , technicznie wykonalny ,  praktyczny???... bez najmniejszego znaczenia dla usługi roamingu, poza....."napisem na wyświetlaczu" .
Co do "kolorowania" to warto spojrzeć na dmr-ową mapę europy dlaczego tylko sporadycznie spotkamy CC inne niż 1, i zastanowić się zanim zaczniecie szatkować system na kolorowe kawałki.
Przykład, DMR+ (polska) tak postąpił i skutecznie wyeliminował cześć posiadaczy hotspotów z BLUEDV z sieci  z powodu stosowania kolorowanki okręgowej, co uważam za działanie niezrozumiałe.... może kiedyś to ktoś naprawi, ale próbkę już mamy....

http://www.cqdmrmap.com/

CC ma inną ważniejszą funkcjonalność ale to temat na inny wątek, pozdrawiam z dobrym słowem Smile
Bogdan SQ9DDL

Problem z kolorami występuje w samym BLUEDV co ma być niebawem naprawione przez konstruktora
Konrad sp4xkb
 
Odpowiedz
#9
(15 02 2018, 19:33)SQ9DDL napisał(a): CC ma inną ważniejszą funkcjonalność ale to temat na inny wątek, pozdrawiam z dobrym słowem Smile

Bogdan. Dlaczego na inny wątek? Ja chętnie przeczytam o tej funkcjonalności bo się czegoś nauczę. Nie jestem orłem w temacie ale jestem głodny wiedzy jeśli chodzi o DMR. Wydaje mi się, że to właśnie temat na ten wątek. Smile
73 de SP2FRN
Sebastian

 
Odpowiedz
#10
(28 02 2018, 09:15)sp2frn napisał(a):
(15 02 2018, 19:33)SQ9DDL napisał(a): CC ma inną ważniejszą funkcjonalność ale to temat na inny wątek, pozdrawiam z dobrym słowem Smile

Bogdan. Dlaczego na inny wątek? Ja chętnie przeczytam o tej funkcjonalności bo się czegoś nauczę. Nie jestem orłem w temacie ale jestem głodny wiedzy jeśli chodzi o DMR. Wydaje mi się, że to właśnie temat na ten wątek. Smile

Witaj Sebastian, jestem gościem tego wątku i nie będę zmieniał jego tematu, dodam tylko że chodzi o możliwość blokowania nadawania radiotelefonu w przypadku zajętości kanału przez to samo CC. Chętnie łyknę każdą wiedzę w temacie ..... bo też orłem nie jestem,a ciekaw,  więc zbieram doświadczenia aby w przyszłości podyskutować rzeczowo. Pozdrawiam
 
Odpowiedz
  


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości