• Witaj na Forum Krótkofalowców i Radioamatorów Nowych Technologii !
  • Zarejestruj się i/lub zaloguj, aby mieć dostęp do wszystkich funkcji
  • Ekipa SP-DMR
Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
#11
(09 01 2017, 16:44)M0HAQ napisał(a): witam
chodzi ci o polski wsad  urzytkownikow dmr ? czy przemiennikow ja wlasnie szukam przemiennikow  urzytkownikow zarejestrowanych mam jak cie to interesuje to moge wyslac

Witaj M0HAQ,

Pliki csv z użytkownikami są do odnalezienia w sieci czy w dziale download.

Problemem stanowi codeplug z "przemiennikami" ( plik z rozszerzeniem .rdt) zarówno do wersji VHF jak UHF.

W dziale download były kiedyś linki do plików wstawionych via dropbox lecz ściągnięcie ich było niemożliwe.

Jeżeli któr aś/yś z uzytkowników formum posiadałby takie pliki byłbym wdzięczny za wsparcie 

Mój email sp3qfo @ gmail.com
 
Odpowiedz
#12
Hej.
Wczoraj listonosz przyniósł pudełeczko z TYT MD-380.
Zainstalowałem soft CPS_MD380 na komputerze.
Radio po podłaczeniu kabelkiem USB do PC i włączeniu radia widoczne jest w systemie win10 jako STM Device DFU Mode.
Po uruchomieniu oprogramowania CPS_MD380 mogłem się skomunikować z radiem - ściągnąłem dane z radia.
Oczywiście jest puste - ustawienia fabryczne.
Wpisałem w General settings Radio name SP5IOU Marcin i mój numer 2605142.
Numer wziąłem ze spisu. Nie wiem dlaczego mam dwa numery na liście, ale będę używał tylko ten.
Sapisałem plik na dysku jako sp5iou.rdt

No i nie wiem co dalej?
Jak zaimportować listę stacji? Oprogramowanie nie posiada funkcji import a listy są w formacie csv / xls.

Może dora dusza ma i może mi przysłać plik rdt z działającymi ustawieniami a ja sobie zmienię tylko nazwę radia i numer??

No i dużo innych pytań: jak ustawić kanały analogowe, przemienniki itp.
W oprogramowaniu widzę tylko Digital RX Group list a nie widzę grup rozmownych.

Może powinienem użyć innego programu. Z radiem przyszedł kabelek i mini dvd i dużo różnych softów i driverów.

Jeszcze w tym się gubię.

Prośba o pomoc w kontekście tego typu radia.

Radio ma wersje:
Firmware D013.032
CP ver 01.30
Radio na 70cm.
73's Marcin.
Warszawa KO02OE
 
Odpowiedz
#13
No dobra. Powoli mi się coś układa.
Analogowy przemiennik SR5RR wpisałem - działa.
Wpisałem też DMR-owu SR5WB, tylko z ręcznej antenki nie dolatuje do niego.
Wpisałem drupy 1 - World, 2 - Europe , 9 - Local i 260 - SP
Na grupie 260 słyszę stacje sp / sq 9, ale one chyba mnie nie słyszą.
W każdym razie do węzła w Pruszkowie dolatuję.
Jak to ustawić, żebym mógł z kimś pogadać to jeszcze nie wiem.
73's Marcin.
Warszawa KO02OE
 
Odpowiedz
#14
Pracuję dalej.
Przy pomocy programu CS700 / MD-380 Contact manager v 0.31 , udało mi się wciągnąć w plik codeplug - ten plik co się gop wpuszcza w radio, listę stacji z Polski.
Zrobiłem to na bazie pliku md380_cl_20160621.csv ściągniętym z zakładki download z tego,mforum.
Niestety nie było to tak wprost, ponieważ plik ma nieodpowiedni format dla tej wersji Contact managera.
Musiałem przerobić plik tak aby był w formacie jak poniżej i bez żadnego nagłówka.
2606023,3Z6AET Robert,Private Call,No
2603017,SO3ARO Zbyszko,Private Call,No
2603016,SO3ARO Zbigniew,Private Call,No
2605053,SO5BCN Marcin,Private Call,No
2605134,SO5CAM Lukasz,Private Call,No
2605097,SO5S Andy,Private Call,No
2605040,SO5WA Jan,Private Call,No

Wtedy się udało.
Plik nie jest aktualny, więc nie wszystkie stacje które słyszę wyświetlają się znakami, tak że chyba będą musiał pobawić się ze styczniową listą i zapisać ją w odpowiednim formacie.
Ten plik, który jest w download hytera_contacts_sp_20170105, jest akceptowany przez contact manager, ale stacje w polu ID dostają kolejne numery a nie prawidłowe numery ID. Kolejność pół jest nieprawidłowa.
Plik ten zawiera też grupy, i contact manager traktuje je jako kontakty prywatne - taka natura programu contact manager v 0.31.

Może wchodzę w ślepą uliczkę i powinienem użyć czegoś innego / nowszego ???

Niestety nadal mam problem z konfiguracją.
Słyszę stacje, na przemikenniku SR5WB, ale nikt mnie nie odbiera. Pewnie coś mam źle, albo czegoś nie robię w radiu.

No niestety tak to jest jak się działa samemu nieco po omacku.
73's Marcin.
Warszawa KO02OE
 
Odpowiedz
#15
Coś zadziałało.
Skonfigurowałem SR5WB na kolejnym kanale ale slot 2. Do kontaktów wpisałem identyfikatory echo, reflaktorów i testów np reflector check.
Widzę że echo działa i reflektory też odpowiadają.
Aby ktoś mnie uśłuszał na grupie SP, muszę z kontaktów wybrać tę grupę i nacisnąć PTT i rozmawiać.
Niestety za każdym razem - to nie jest wygodne.
Inaczej po wciśnieciu PTT sygnał idzie w nicość.
Chyba mam źle to ustawione.
Co muszę ustawić, aby radio pamietało że gadam w ramach wybranego kontektu / grupy i żebym mógł jużtylko naciskać ptt jak chcę mówić?

Jest gdzieśjakiś podręcznik, który objaśnia te parametry? W helpie do radio programming software nic niema, poza about Sad
73's Marcin.
Warszawa KO02OE
 
Odpowiedz
#16
NIestety jedyną skuteczną metodę, którą znalazłem na rozmawianie w określonej grupie - np 260 czyli SP, jest na sztywno przyporzadkowanie kanału do kontaktu.
W Channel Information Contact Name SP - gdzie SP jest zdefiniowany w kontaktach jako użytkownik typu grupa o numerze ID 260.

Niestety przy takim ustawieniu zawsze naciśnięcie PTT powoduje do transmisji do tego przypisanego kontaktu.

Myślałem że można wybrać grupe kontakt z Contacts i prowadzić konwersację do odwołania, ale nie umiem tego ustawić.

Może ktoś pomoże.
73's Marcin.
Warszawa KO02OE
 
Odpowiedz
#17
Posiedziałem, pomantykowałem, popróbowałem i zwalczyłem to co chciałem.
Załączam plik konfiguracyjny .rdt zzipowany bo forum nie przyjmuje plików z rozszerzeniem .rdt
Trzeba wpisać tylko w ustawieniach General Settings swój znak z imieniem i numer ID

Plik zawiera wszystkie stacje polskie z najnowszego spisu dostęnego na tym portalu.
Jeszcze nie wiem jak ściągnąć wprost z bazy systemu.
W następnym etapie powpisuję pozostałe węzły DMR w Polsce.
Przyjąłem zasadę, że dany obszar np Warszawa to Zone i tam mamy 16 kanałów z różnymi opcjami.

Narazie jest Warszawaa Digi z SR5WB.
Na poszczególnych kanałach są:
Grupa SP
Grupa Local
Echo
Komendy reflektorów
Europa
Świat
itd.

Zone Warszawa Anal to kanały analogowe. Narazoie tylko:
SR5RR
SR5WP - FM Link

Jak znajdę metodę jak zassać listę przemienników to sie też podzielę.

Półtore dnia bardzo kształcące i intrygujące.


Załączone pliki
.zip   calls20170225_2151.zip (Rozmiar: 7.1 KB / Pobrań: 108)
73's Marcin.
Warszawa KO02OE
 
Odpowiedz
#18
Hej.
Znalazłem na sronie http://www.va3xpr.net/programming-software-firmware/ programy do zarządzania m.in. MD-380, firmware, wyżej wspomniany contact manager, wersje drt managera i program do arządzania Zonami Zone Manager G4EML.
Przydałby się program do wciągania na listę kanałów z plików csv, podobnie jak to robi chirp, ale jak narazie nie znalazłem programu z tą funkcjonalnością.
Próbowałem się skontaktować z G4EML - autorem contact i zona managera, ale niestety podany adres email w jego programach jest nieaktywny.

Na tej stronie są też schematy i mapa pliku rdt. Jak ktoś biegły w Phytonie java czy innych narzędziach do programowania pod windows czy linux to pewnie w kilka wieczorów napisał by taki program, podobnie jak G4EML.

Popularny CHIRP obsługuje jakieś radia Tytera, ale niestety DM-380 nie.
73's Marcin.
Warszawa KO02OE
 
Odpowiedz
#19
Czy ktoś to próbował?
To jak piszą wtyczka do CHIRP pozwalająca wciągnąć przemienniki analogowe do TYT-ka.
"
Chirp Driver:

Also included is a partial driver for the MD380 in Chirp. This driver doesn't yet support the essential DMR features, but it does handle analog channels and banks well enough to load analog repeaters into your radio.

This driver can't yet communicate with the radio, so use md380-dfu read foo.img to read an image out of the radio, then open it in Chirp after installing chirp/md380.py as a driver. Once you've made your changes, you can load the image back in by running md380-dfu write foo.img.

"
Znalazłem to tutaj https://github.com/travisgoodspeed/md380tools
73's Marcin.
Warszawa KO02OE
 
Odpowiedz
#20
Witam,
Być może to kogoś zainteresuje jako baza do szybkiego przystosowania pod swoje potrzeby, dlatego wrzucam codeplug, który przygotowałem do Retevis RT3.
Właśnie rozpoczynam swoją przygodę z DMR, nie mam jeszcze doświadczenia dlatego aby przygotować codeplug przestudiowałem na Youtube filmiki SW DMR Group (UK) odnośnie programowanie tego radia oraz codeplug'i pobrane z ich strony. To była baza do przygotowania mojej wersji.
Jest to prosta wersja dla SP6: kanały simpleksowe oraz dwa przemienniki SR6WB oraz SR6UWD, tylko łączność cyfrowa.
W pliku do listy kontaktów jest dodana pełna lista użytkowników SP-DMR, stan na dzisiaj rano (09.03.2017).
Uwagi, sugestie mile widziane Wink .
VY 73!
Krzysztof SP6RSP / Świdnica


Załączone pliki
.zip   RT3_CP_SP6_2017-03-09v2.zip (Rozmiar: 7.89 KB / Pobrań: 61)
 
Odpowiedz
  


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości